Vklady v bankách, stavebních spořitelnách nebo v družstevních záložnách mají klienti již více než dvacet let ze zákona pojištěny. Pokud by tedy peněžní ústav zkrachoval, střadatelé o své peníze nepřijdou.
Vklady v bankách, stavebních spořitelnách nebo v družstevních záložnách mají klienti již více než dvacet let ze zákona pojištěny. Pokud by tedy peněžní ústav zkrachoval, střadatelé o své peníze nepřijdou.
Vklady v bankách, stavebních spořitelnách nebo v družstevních záložnách mají klienti již více než dvacet let ze zákona pojištěny. Pokud by tedy peněžní ústav zkrachoval, střadatelé o své peníze nepřijdou. Dostali by zpět své úspory až do výše 2,6 milionu korun.
Jedna čtvrtina lidí nemá o této jistotě ani zdání a každý devátý dokonce tvrdí, že vklady pojištěny nejsou. Přitom jsou ze zákona automaticky pojištěny zůstatky na běžných, termínovaných i vkladových účtech a na vkladních knížkách. Informovanost mezi českou populací není stále příliš velká. Větší povědomí o pojištění vkladů mají lidé nad 65 let a vysokoškoláci, u kterých se to do jisté míry předpokládá. Naopak v naprosté nevědomosti žijí lidé s nejnižším vzděláním. Banky mají povinnost informovat své klienty, například na výpisu z účtu, o celém systému pojištění vkladů, což řada bank nedodržuje.
100 tisíc eur je zhruba 2,6 milionu Kč. Do této výše musí klienti dostat zpět 100% svého vkladu v případě krachu banky. Tento limit se vztahuje na všechny vklady u jedné banky, protože úspory na běžném, spořícím i termínovaném účtu u jedné banky se sčítají. Pokud tedy celková suma přesahuje pojistný limit, uložte část peněz v jiné bance, nebo vklady v jedné bance rozdělte mezi více osob.
Výjimkou jsou vklady plynoucí z příjmů ve specifických životních situacích, např. z prodeje soukromého nemovitého majetku sloužícího k bydlení, rozvodového vyrovnání, inkasa pojistného plnění v případě úrazu, nemoci, invalidity či smrti, dědictví, výplaty jednorázové důchodové dávky, odstupného při propuštění ze zaměstnání a jiné. V těchto případech lze získat náhradu až do částky 200 tisíc eur, což je zhruba 5,2 mil.Kč. Tyto vklady jsou však chráněny pouze do tří měsíců od připsání na účet.
Klient musí své peníze dostat do 7 pracovních dnů ode dne oznámení ČNB o pltební neschopnosti bankrotující finanční instituce. Příslušnou pobočku banky stačí pak navštívit s průkazem totožnosti. O své peníze se klient musí přihlásit do 3 let od zahájení výplaty náhrad vkladů.
Pojištění se nevztahuje na úložky v penzijních fondech a například ani na směnky nebo na cenné papíry, jako jsou akcie, dluhopisy či podílové listy.