V praxi nastávají situace, že můžete mít sjednáno více pojistných smluv na stejné riziko, ale každá má jinou pojistnou částku. Může to být i u jedné pojišťovny.
V praxi nastávají situace, že můžete mít sjednáno více pojistných smluv na stejné riziko, ale každá má jinou pojistnou částku. Může to být i u jedné pojišťovny.
V praxi nastávají situace, že můžete mít sjednáno více pojistných smluv na stejné riziko, ale každá má jinou pojistnou částku. Může to být i u jedné pojišťovny. Například stačí, že máte třeba více platebních karet s cestovním pojištěním v ceně a k tomu třeba při zájezdu dostanete další cestovní pojištění.
Další možností je, že máte levné povinné ručení, ovšem zjistíte, že konkurence nabízí lepší asistenční služby, ale jen s povinným ručením. Tak si je sjednáte na měsíc, kdy se chystáte cestovat a tak máte dva měsíce dvě povinná ručení. Dojde-li k nehodě, oznámíte pojišťovnám, že máte sjednáno ještě jiné pojištění a s jakým limitem. Škodu pak pojišťovny vypořádají v poměru podle výše sjednaných limitů.
Máte-li více škodových pojištění u různých pojišťoven na stejné riziko, pojistné částky se sčítají, ale pojistné plnění nesmí převýšit výši škody. Z plnění pojišťoven tedy nemůžete mít finanční prospěch, jelikož slouží jen k úhradě škody (na rozdíl od pojištění osob, ze kterého můžete dostat tolik peněz, co chcete).
Když máte více platebních karet s cestovním pojištěním, máte i celkový vyšší limit, protože všechny částky se sečtou.
Když budete mít více sjednaných povinných ručení na jedno vozidlo, limity se opět sčítají.
Kdyby váš limit povinného ručení byl nižší než zákonný limit ve státě, do kterého budete cestovat, pojišťovna plnit bude a vy jí to vracet nebudete.
Ve všech případech musíte samostatně kontaktovat jednotlivé pojišťovny s žádostí o pojistné plnění. Každá vám pak bude plnit do výše limitu, který máte u ní sjednaný a mezi sebou se už pak vyrovnají.